Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
data i czas
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nawigacja
Historia
Golce - wieś w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Wręczyca Wielka.
Według kroniki OSP Golce, pierwsza jednostka straży w miejscowości powstała w 1942r. na polecenie okupanta hitlerowskiego. Na komendanta straży wyznaczony został wówczas Antoni Hyra. Pomieszczenie na sprzęt wyznaczono u jednego z rolników. Po wojnie społeczeństwo wsi postanowiło zorganizować jednostkę OSP. W następnych latach powstała niewielka szopa strażacka, w której przechowywano sprzęt. W 1959 roku zapadła decyzja o wybudowaniu ze zgromadzonych funduszy i oszczędności remizy. Prace rozpoczęto 10 lat później, a zakończono je w 1973 roku. Budynek pełni swą funkcję do dziś. Materiał zaczerpnięty z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Golce__(województwo_śląskie)
KRONIKA OCHOTNICZNEJ STRAŻY POŻARNEJ W GOLCACH

Było to w roku 1942, w czasie, gdy okupant hitlerowski zajmował ziemię polską. Polecił on zorganizować w naszej miejscowości jednostkę straży ogniowej i wyposażył ją w sikawkę ręczną cztero-kołową, 15m. węża tłocznego, 5m. węża ssącego oraz sześć sztuk tłumic. Na komendanta tejże straży wyznaczony został Antoni Hyra. Pomieszczenie na sprzęt wyznaczono u jednego z rolników. Nadszedł rok 1945, rok wyzwolenia naszego kraju spod ucisku niemieckiego. Wówczas to społeczeństwo wsi postanowiło zorganizować własną Ochotniczą Straż Pożarną, która miała za zadanie nie tylko walczyć z pożarami, lecz także rozpocząć pracę organizacyjną, zapobiegawczą i kulturalną. Była to w tym czasie jedyna organizacja społeczna w naszej wsi.
Założycielami jej byli: Wieczorek Józef i Biernacki Antoni, a pierwszymi czynnymi strażakami: Anczyk Franciszek, Kurzacz Józef, Bogus Józef, Kała Józef, Kozyra Antoni. Pierwszym komendantem straży został Bogus Józef.
Na pierwszym zebraniu naszej straży, które odbyło się na wolnym powietrzu podjęto uchwałę o budowie własnego pomieszczenia na sprzęt oraz z tą myślą, że następne zebrania można by odbywać we własnej siedzibie.
Łatwiej jest jednak decydować niż wybudować. Jednostka nie posiadała żadnych funduszy, a co najważniejsze placu pod budowę. Znając jednak społeczną postawę mieszkańców naszej wsi, zwróciliśmy się o pomoc w tej sprawie i obywatel Kała Tomasz zezwolił na postawienie szopy drewnianej o wymiarach 7 X 5m. na własnej działce bezpłatnie.
W ślad za pracami gospodarczymi straży musiały iść i zadania wyszkolenia i gotowości bojowej. Należało prowadzić ćwiczenia, by sprostać i dorównać wyszkoleniem strażom w okolicy, gminie i powiecie. Zbiórki takie prowadzono na drodze wiejskiej. Zaangażowanie strażaków było tak dalekie, że na zawodach zdobywaliśmy dobre lokaty.
Powołany przy organizacji jednostki Zarząd straży w zasadzie się nie zmieniał z małymi jedynie przesunięciami na poszczególnych funkcjach – pracował właściwie zwiększając z każdym rokiem ogólny majątek straży. W roku 1957 otrzymaliśmy pierwszą motopompę, która stała się prawdziwym bodźcem do dalszej aktywniejszej działalności. Był to okres, w którym każda prawie jednostka straży w naszym powiecie marzyła o strażnicy z prawdziwego zdarzenia, o pięknym murowanym budynku, który pomieści wszystkie potrzeby wsi. Dlatego to walne zebranie jednostki naszej w 1959r. zdecydowało, by z posiadanych i wypracowanych oszczędności dokonać zakupu placu pod budowę strażnicy.
Powstały jednak trudności w nabyciu odpowiedniego placu. Wreszcie w roku 1966 strażak Kurzacz Antoni wyraził zgodę na odsprzedanie placu o powierzchni 1260m2. W ten sposób budowa remizy stanęła otworem. Zaczęto gromadzić materiały budowlane i opracowywać dokumentację, którą uzyskano w 1969r. Natychmiast przystąpiono do założenia fundamentów.
Budowa remizy trwała cztery lata t.j. od 1970 do 1973. A odbioru technicznego budynku dokonano 15 listopada 1973r. Obiekt nasz przedstawiał wartość 850 tysięcy ówczesnych złotych, w tym czyn społeczny ludności i strażaków wyniósł 472 tyś zł. Uroczyste przekazanie remizy nastąpiło w miesiącu lipcu 1974r. Wówczas to nasi strażacy otrzymali pierwsze odznaczenia związkowe za dotychczasową społeczną działalność.
Pierwszy samochód typowo pożarniczy „STAR – 20” otrzymaliśmy w roku 1982 z Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Kłobucku, który służył nam przez dziesięć lat. Z uwagi na swój wiek i duże koszty remontowe został przeznaczony do kasacji. W zamian pozyskaliśmy samochód lekki marki „Żuk” z OSP Hutka, który służył nam do 2011r. Wówczas otrzymaliśmy samochód „STAR 29” z Ochotniczej Straży Pożarnej w Węglowicach, który służy nam do dnia dzisiejszego. W roku 1994 dzięki znaczącej pomocy finansowej Urzędu Gminy i mieszkańców rozbudowana została strażnica. Powiększono pomieszczenia kuchenne, wygospodarowano balkon, klatkę schodową i sanitariaty. W roku 2005 na uroczystości jubileuszowej 60 – lecia OSP wręczony został nam nowy sztandar ufundowany przez miejscowe społeczeństwo, sponsorów i strażaków.
Na bieżąco współpracujemy z Klubem Sportowym „ AMATOR Golce”, z Radą Sołecką, Sołtysem i radnym Rady Gminy. Korzystając z okazji dziękujemy Panu Wójtowi Gminy za okazywaną nam pomoc i zrozumienie naszych potrzeb.

Obecnie jednostka nasza liczy 46 członków.

Skład obecnego Zarządu OSP przedstawia się następująco:

- Prezes – dh Rafał Hadyk
- Naczelnik – dh Mirosław Hudy
- Z-ca naczelnika – dh Mirosław Żukowski
- Sekretarz – dh Mirosław Hadyk
- Skarbnik – dh Sławomir Tomczyk
- Gospodarz – dh Andrzej Paciepnik
- Członek Zarządu – dh Mirosław Pilarz

Komisja Rewizyjna w składzie:
- Przewodniczący – dh Arkadiusz Paciepnik                                                                                                         -Członkowie – dh Ariel Wyszyński, dh Mateusz Żukowski
497[S]84 - OSP Golce
GLM 8 Żuk / FSC
Lekki samochód gaśniczy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18 kwiecień 2014 19:30:33
Wesołych Świąt Wielkanocnych Uśmiech

09 kwiecień 2014 15:57:00
Kolejna akcja nasza zakończona pozytywnie dnia 8 kwietnia 2014r. Uśmiech

22 marzec 2014 09:33:26
Jednostka Straży Pożarnej Truskolasy prowadziła akcje dnia wczorajszego 21.03.2014 r. na naszym terenie m. Golce pożar był przy głównej ulicy prawdopodobnie a nasza OSP nic Smutek

15 marzec 2014 13:37:26
Rok 2014 Zaczął się od pożaru w naszej miejscowości. Uległo spaleniu 3 hektary. Wkrótce zdj z akcji ZAPRASZAM !!!

21 kwiecień 2013 11:26:09
trzeba treningi już zacząć xd

64,334 unikalne wizyty